Zimą organizm ludzki narażony jest na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak suche, mroźne powietrze, wiatr czy śnieg. W skórze kobiety jest kilka razy więcej receptorów zimna niż ciepła, dlatego gdy zbliża się okres zimowy, warto zajrzeć do kosmetyczki i przygotować odpowiedni zestaw kosmetyków na zimę, które wzmocnią i ochronią skórę przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Kosmetyki do twarzy

Niska temperatura i zimny wiatr szczególnie źle znoszone są przez cerę naczynkową. Siateczka pajączków na twarzy zagęszcza się pod wpływem zimna i w efekcie powstają sinoczerwone rumieńce. Aby uniknąć interwencji dermatologicznej, warto stosować jako bazę specjalne kremy do cery naczyniowej ? substancje w nich zawarte uszczelnią naczynia krwionośne. Po wchłonięciu kosmetyku warto położyć warstwę tłustego kremu ochronnego z filtrem przeciwsłonecznym.

Zima, flickr, Alaskan Dude, licencja CC BY 2.0

Zimą szczególną opieką należy otoczyć usta, ponieważ ich powierzchnię chroni tylko cienka warstwa naskórka. Szczególnie nieprzyjemne są skutki oblizywania warg podczas spacerów.

Przed pierzchnięciem ust zabezpieczają specjalne balsamy do ust, które natłuszczają je i nawilżają. Na czas zimy dobrze jest zrezygnować z kolorowych szminek, które dodatkowo wysuszają usta. Zamiast tego warto zastosować gęsty błyszczyk do ust lub tłustą pomadkę, najlepiej z filtrem.

Włosy zimą

Przygniecione przez czapki, targane wiatrem i zmarznięte w wyniku niskich temperatur, włosy często kruszą się, są osłabione lub zlepiają się w strąki. Dobrze jest wówczas zastosować szampon do mycia włosów przeznaczony na zimę, który zawiera substancje nawilżające zapobiegające wysuszeniu głowy i włosów. Raz w tygodniu warto położyć maskę na włosy, która ma działanie odżywcze. Jeśli jest taka możliwość, na okres zimowy warto zrezygnować z prostownicy czy lokówki, które dodatkowo wysuszają włosy. Przed suszeniem suszarką trzeba zabezpieczyć strukturę włosa specjalnym sprayem chroniącym przed zmianami temperatur.

Kosmetyki do ciała

Odpowiednia pielęgnacja ciała zimą pozwoli cieszyć się piękną skórą wiosną i latem. Zimowe zaniedbania są bowiem opłakane w skutkach i sprawiają, że wiosną panie często toczą walkę z cellulitem i suchą skórą. Niestety ciepłe ubranie sprawia, że oprócz ochrony przed wiatrem i mrozem, skóra staje się bardziej wysuszona, szorstka i zaczyna się łuszczyć. Newralgicznym miejscem są łokcie. Skóra w tym miejscu staje się grubsza, przez co wygląda mniej efektownie. Możemy ją zmiękczać wcierając w skórę cytrynę, warto też zacząć używać specjalnych preparatów regenerujących i wygładzających skórę łokci. Nie należy zapominać o reszcie ciała. Mleczka i balsamy powinny nam towarzyszyć przez cały okres zimy.

Kolejnym delikatnym miejscem ciała kobiety są dłonie. Same rękawiczki nie pomogą. Z powodu wychładzania skóry dłoni, słabną włókna kolagenowe odpowiadające za jej elastyczność. Dobrym lekarstwem są kremy z dużą ilością składników natłuszczających ? wazelina, gliceryna czy parafina, a także kremy nawilżające.

Dla odnowy przesuszonego naskórka i pobudzenia krążenia krwi, raz w tygodniu można wykonać peeling całego ciała.

Damska kosmetyczka bezwarunkowo powinna zostać zaopatrzona w kosmetyki do pielęgnacji ciała zimą. Dzięki nim ubrane w ciepłe ciuszki, czapki i szaliki, z prawidłowo zabezpieczoną skórą, możemy mogły w pełni korzystać z uroków zimy. Na szczęście w aptekach i drogeriach można spotkać się z szeroką ofertą specyfików do stosowania zimową porą.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ