Sanki dla dziecka

0

Kiedy spada pierwszy śnieg, rodzice zadają sobie pytanie, jakie sanki dla dzieci są najlepsze? Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest pociecha oraz do jakich celów mają służyć owe sanki? Inaczej, kiedy stanowią one środek transportu po mieście, a inaczej, gdy są wykorzystywane do zjeżdżania z ośnieżonych stoków na terenach górskich. Czasami rodzice kupują tanie sanki, które najczęściej oferują sieci supermarketów. Inni są przekonani, że najlepsze są sanki drewniane, które od zawsze były obiektem zainteresowań dzieci. Wśród starszych uczniów popularne są sanki metalowe oraz sanki plastikowe, które pozwalają na rozwijanie dużej prędkości. To właśnie takie sanki można najczęściej spotkać na stoku. Inne wymogi mają najmłodsi ich użytkownicy. Wtedy potrzebne są sanki ze śpiworkiem oraz sanki z oparciem. Maluch musi mieć na nich ciepło i musi mieć oparcie na plecy.

Sanki dla niemowląt

Już kilkumiesięczne dziecko, które potrafi samodzielnie siedzieć, może być transportowane na sankach w okresie zimowym. Zastosowanie znajdują sanki z pchaczem, które stanowią znakomitą alternatywę dla dziecięcego wózka w momencie, kiedy ulice są zasypane białym puchem. Mogą się do nich przydać także szelki do wózka, które zapobiegną wypadnięciu dziecka podczas transportu. Warto o nich pomyśleć zwłaszcza wtedy, kiedy poruszamy się po terenie pagórkowatym. Niekiedy sanki przeznaczone dla najmłodszych mają w zestawie pasy bezpieczeństwa zamontowane na stałe w oparciu i taśmę do ciągnięcia. Decydując się na taką formę transportu z dzieckiem warto pomyśleć także o wzięciu na zimową wyprawę kołderki do wózka, którą okryjemy nogi dziecka. Niekiedy można nabyć śpiworek do wózka, który pasuje jednocześnie do fotelika samochodowego oraz do sanek. Takie śpiwory do wózka dostarczą niemowlakowi dużo ciepła podczas miejskiej sanny. Te najbardziej luksusowe są wykonane z materiału wodoodpornego, który dodatkowo jest ocieplany kożuszkiem. Całość jest zapinana na zamek błyskawiczny. Najczęściej do szycia takich ocieplaczy wykorzystuje się polar.

sanki dla niemowlaka, sxc

Sanki z popychaczem pozwalają na sprawne poruszanie się po miejskich chodnikach. Często mają one drewniane siedzisko i metalowe, odkręcane oparcie, które można odpiąć w momencie, kiedy nie jest nam ono potrzebne. Do pchania ich niejednokrotnie służy wsuwana rączka, której wysokość można regulować w zależności od potrzeb. Sanki metalowe, które są przeznaczone dla niemowląt, są najczęściej malowane elektrostatycznie (co sprawia, że są odporne na korozję). Bywa też, że są pokrywane wysokiej jakości lakierami proszkowymi. Niektóre sanki dla najmłodszych, poza tym, że mają oparcie, są jeszcze wyposażone w wygodne podnóżki. Najczęściej wykonane są one z drewna, z tych samych desek, z których sporządza się siedzisko. Zazwyczaj do ich wyrobu wykorzystywany jest materiał z drzew liściastych. Decydując się na zakup sanek z oparciem, trzeba zwrócić uwagę na jego rodzaj. Niekiedy jest ono bardzo wysokie i szerokie. I dzięki temu wygodne dla malucha. Inni producenci oferują oparcia, które znajdują się nisko od siedziska i wykonane jest z cienkiego metalu. Może być ono bardzo niewygodne i wymuszać na dziecku niezdrową dla niego pozycję. Sanki, które służą do ciągnięcia po śniegu winny mieć spłaszczone płozy, których szerokość wynosi 2-3 cm. Dzięki takiemu rozstawowi nie wywracają się.

Sanki dla dzieci

Zupełnie inne oczekiwania wobec sprzętu jeżdżącego mają starsi użytkownicy sanek. Przede wszystkim nie jest już potrzebne oparcie do sanek. Starsze dzieci go bardzo nie lubią. Utrudnia ono bowiem zjazd z górki, gdyż często wbija im się w plecy. Z czasem też okazuje się, że się w niego nie mieszczą. Sanki, które służą do zjeżdżania z górki winny być wyposażone w płozy w kształcie rurek. Bardzo wygodne do zjazdów ze stoku są także sanki z baranim rogiem. Służy on do trzymania ich w trakcie zjazdu. Ich konstrukcja musi być zarówno wytrzymała, jak i lekka. Oparcie na nogi musi być w kształcie rurki, dzięki czemu można będzie ich używać także w głębokim śniegu. Starsze dzieci, zwłaszcza płci męskiej, z przyjemnością korzystają z sanek plastikowych. Często są one wyposażone w hamulec.

Cechują się tym, że posiadają lekką konstrukcję oraz ergonomiczne kształty. Niektóre z nich to sanki z kierownicą, które mają najczęściej postać skutera. Wyposażone są w hamulec oraz skrętne płozy, mają opływowe kształty i cechują się wytrzymałą konstrukcją. Dużym zainteresowaniem cieszą się także nartosanki dla dzieci. Posiadają one dwie, lub trzy płozy w kształcie nart, dzięki czemu są one szybkie i jednocześnie stabilne. Na rynku obecne są także sanki na resorach, które zostały wyprodukowane z myślą o młodych mężczyznach i sanki odrzutowe. Są one bardzo długie, dzięki czemu możliwe jest położenie się na nich w trakcie zjazdu. Najlżejsze są popularne jabłuszka, ślizgi i talerze zjazdowe oraz zjazdy z pianką, które można łatwo zabrać ze sobą ? pod przysłowiową pachę – i wyjść z nimi na górkę, by pozjeżdżać.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także skutery śnieżne, które wyposażone są w kierownicę oraz w płozy, które są sporządzone z odpornego na mróz tworzywa. Dołączona jest do nich linka, która służy do ciągnięcia siedzącego na nich dziecka. W przypadku, gdy maluch zjeżdża ze stoku z dobrze zbudowanym opiekunem, warto kupić sanki, które cechują się podwyższoną wytrzymałością na ciężar. Czasami są takie, które są w stanie znieść wagę nawet do 150 kg. Często podnóżek w takich sankach jest pokryty deską drewnianą, taką samą jak ich siedzisko. Dzięki temu pasażerowie o dużych gabarytach mogą się na nich wesprzeć. Jeśli dobrze zbudowane dziecko potrzebuje szybko poruszać się po ośnieżonych stokach, to warto mu kupić sanki sportowe. Cechują się one wytrzymałą i bezpieczną konstrukcją i tym, że dopuszczalne jest na nich duże obciążenie, dochodzące nawet do 100 kg.

Podczas zjazdów mogą one rozwinąć bardzo dużą szybkość. Znakomite na wspólne, rodzinne wyjazdy poza miasto, jak i na zimowisko. Jeśli ktoś ma bliźniaki, to warto nabyć sanki z podwójnym oparciem. Takie sanki dwuosobowe znakomicie ułatwią przemieszczanie się z dziećmi w czasie zimowej pory.

Niekiedy sanki dla bliźniaków są wyposażone dodatkowo w dwa pokrowce, które izolują plecy malucha od rurki, z której zrobione jest oparcie.

Sanki składane

Są przeznaczone dla najstarszych użytkowników sanek, którzy potrzebują je transportować, by móc używać ich na stokach górskich. Stanowią znakomite rozwiązanie dla dzieci, które wyjeżdżają na wszelkiego typu zimowiska. Siedzisko mają wykonane z drewna, natomiast płozy z aluminium, które cechuje się tym, że jest materiałem bardzo lekkim. Są bardzo poręczne, sprawnie można je złożyć i rozłożyć. Niekiedy płozy do sanek są wykonane z drewna. Mają one możliwość udźwigania nie tylko dziecka, ale też osoby dorosłej, bo wytrzymałość ich waha się w granicach około 80 kg. Najczęściej wykonuje się je z drewna bukowego, aczkolwiek na rynku są obecne również modele sporządzone z plastiku. Handel oferuje bardzo bogaty wybór sanek dla dzieci w różnym wieku.

Sanki dla dziecka muszą być stabilne i bezpieczne podczas jazdy. Naprzeciw tym postulatom wychodzą konstruktorzy nowoczesnych pojazdów do zjeżdżania z górki, którzy zaproponowali sanki-pojazd. Wykonane są one z plastiku, są bezpieczne i łatwe do sterowania. Umożliwiają jednocześnie osiągnięcie wysokiej prędkości. Póki co pozostają do kupienia w Polsce sanki sportowe, które umożliwiają starszym dzieciom sprawne zjeżdżanie ze stoku. Warto zainwestować także w nartosanki dla dzieci, które zimową porą umilą pobyt na łonie natury.

Dla najmłodszych niezbędnym wyposażeniem jest oparcie do sanek, które umożliwia wygodną i bezpieczną jazdę przez miasto i nie tylko. Maluch, włożony do ciepłego śpiwora na sanki, może zjeżdżać sam z niewielkiej górki. Kiedy trzeba go przetransportować przez miasto przydadzą się sanki z pchaczem. Umożliwi on osobie dorosłej wygodne przemieszczanie się po chodnikach. Komu nie chce się zbytnio dźwigać sprzętu do jeżdżenia, może zaopatrzyć się w produkty plastikowe, które służą do zjeżdżania, czyli popularne jabłuszka? Są one bardzo poręczne i pozwalają na szybkie przemieszczanie się. Można taki sprzęt spakować chociażby do szkolnego tornistra i potem ? prosto na górkę. Na spotkanie ze śniegiem.

Małgorzata Żmudzka-Kosała
Podziel się dalej.

O autorze

Dodaj odpowiedź