Pokoje młodzieżowe

0

Aranżacja pokoju młodzieżowego może być nie lada wyzwaniem dla rodziców nastolatka.  Muszą stworzyć wielofunkcyjną przestrzeń, w której ich dorastająca pociecha będzie mogła spokojnie się uczyć, wypoczywać, przyjmować kolegów i oddawać się swojemu hobby. Nim zaczną kupować meble i malować ściany, powinni poświęcić chwilę na rozmowę z nastolatkiem, aby wypracować wspólny pomysł na pokój młodzieżowy.

Projekt pokoju młodzieżowego

Pokój młodzieżowy spełnia już nieco inne funkcje niż pokój dla dziecka. Dla maluchów najważniejsza była jak największa przestrzeń do zabawy, kącik do spania i tak zorganizowane miejsce na zabawki, żeby nawet najmłodsze dzieci mogły uczestniczyć w ich sprzątaniu. Gdy pięciolatek szedł do zerówki, jego przestrzeń trzeba było nieco

Pokój młodzieżowy, Flickr, Juan ValldeRuten .licencja CC BY-ND 2.0

przeorganizować, żeby wygospodarować miejsce do nauki. Jednak w większości wypadków, gdy dziecko stanie się nastolatkiem, trzeba będzie przeprowadzić kolejną aranżacyjną rewolucję, głównie dlatego, że kilkunastoletnia pociecha raczej nie bawi się już klockami i układankami, a znacznie więcej czasu poświęca nauce i życiu towarzyskiemu.

Gimnazjaliści i licealiści potrzebują dobrze zorganizowanej przestrzeni. Wnętrze pokoju młodzieżowego powinno sprzyjać koncentracji i wypoczynkowi, dlatego ważne jest, żeby w miarę możliwości oddzielić część sypialną od tej przeznaczonej na naukę. Można w tym celu zastosować kolor, meble, materiałowe panele i co komu przyjdzie do głowy. Fantazję ograniczać może jedynie wielkość pomieszczenia i zasobność portfela.

Urządzając pokój rodzice powinni wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka. Jeżeli nastolatek spędza wiele czasu przy komputerze, powinien mieć zapewnione ergonomiczne siedzisko i biurko. Jeżeli uwielbia książki, musi mieć biblioteczkę lub półki oraz wygodne miejsce do oddawania się lekturze. Muzyk musi mieć gdzie ćwiczyć i przechowywać instrument itd.

Gdy mamie i tacie brak wyobraźni przestrzennej lub pomieszczenie nastręcza trudności ze względu na swój kształt lub wielkość, mogą skorzystać z pomocy fachowca. Jednak zatrudnienie projektanta może się wiązać z dość pokaźnym kosztem. Zamiast tego inspiracji mogą poszukać w Internecie. Znajdą w nim wiele różnorodnych propozycji.

Rodzice powinni również uwzględnić życzenia dorastającej Latorośli. Niech nastolatek ma wpływ na kolor ścian, styl mebli i dodatków. Oczywiście nie oznacza to spełniania wszelkich jego zachcianek i pomysłów. Zwłaszcza gust nastoletnich dziewczynek zmienia się tak szybko, jak moda i idole. Z tego powodu najlepiej zaaranżować wnętrze tak, aby to dodatki stanowiły o jego wyjątkowym charakterze, a ich ewentualna zmiana nie nastręczała trudności.

Jak umeblować pokój młodzieżowy

Bez względu na to, jak duży jest pokój nastolatka, musi się w nim znaleźć wygodne łóżko, odpowiednio duże biurko, najlepiej wyposażone w liczne szuflady, do tego koniecznie jak najwygodniejsze, ergonomiczne krzesło. Nie ma znaczenia, czy będzie na kółkach, czy niebem, ważne by w czasie długich godzin nauki zapewniło wygodę i właściwą pozycję.

Nastolatek potrzebuje szafy lub bardzo pojemnej komody (najlepiej jednego i drugiego) na coraz to obszerniejszą garderobę. Na ile jest to możliwe, kupując meble dla nastolatków, dobrze jest unikać ciężkich, masywnych meblościanek, które przytłaczają i zmniejszają optycznie powierzchnię.

Choć licealista czy gimnazjalista nie ma już lalek, klocków itp. (może ostało się jakieś ulubione autko lub pluszowy miś), to ma inne ?zabawki?. Książki, gry, sprzęt sportowy, modele do sklejania, klasery ze znaczkami, które zbiera, kolekcję kart itp. Na to wszystko musi się znaleźć miejsce w jego pokoju. Zatem jak najbardziej wskazane są półki, szafki, komody, do tego segregatory, pudełka, które ułatwią mu utrzymanie ładu.

Kupując meble młodzieżowe dobrze jest wybierać te jak najbardziej funkcjonalne, którymi łatwo się zaaranżować przestrzeń – przestawiać, dostawiać, składać itd. Ich wielofunkcyjność ma szczególne znaczenie w małych pokojach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Ważne, żeby ilość schowków, szuflad i szafek zapewniała miejsce na wszystkie rzeczy dziecka, aby w pokoju można było względnie opanować bałagan, który u nastolatków jak wiadomo tworzy się sam. Rozgardiasz, nagromadzenie przedmiotów utrudniają zarówno koncentrację przy nauce, jak i wyciszenie przy odpoczynku.

Jak pomalować pokój młodzieżowy

Dobór barw w znacznej mierze zależy od tego, czy urządzamy pokój dla chłopca czy dla dziewczyny, choć wcale nie oznacza to, że płeć piękna musi mieć na ścianach wyłącznie róż. Kolory do pokoju młodzieżowego mogą być przeróżne, nie muszą też być jednolite na wszystkich ścianach. Można dowolnie bawić się barwą , trzeba tylko pamiętać o właściwościach określonych kolorów. I tak np. źle użyty fiolet przytłoczy pomieszczenie, które stanie się ciemne i nieprzyjemne. Dużo intensywnej czerwieni będzie pobudzało, co może utrudniać skupienie nad lekcjami. Ściany w jasnych zimnych kolorach nie ocieplone dodatkami stworzą nieprzytulne pomieszczenie itd.

Obok płci lokatora istotny jest również styl pokoju. Przecież może to być nowoczesny pokój młodzieżowy albo bardziej tradycyjny. Dobrze jest więc zacząć „malowanie” od wybrania mebli i to do nich dobrać barwy kolory ścian. A można je pokryć farbami o specjalnych właściwościach. Jedne umożliwią pisanie po nich jak po tablicy, inne, tzw. farby magnetyczne, zmienią fragment ściany (i nie tylko) w tablicę magnetyczną. Są to ciekawe i praktyczne rozwiązania dla nastolatków, którzy zawsze mają coś do zanotowania lub przyczepienia. Zamiast kupować tablice do pisania, tablice korkowe lub magnetyczne, można zainwestować w farbę. Niestety jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe.

Dodatki do pokoju młodzieżowego

Nawet najmodniejsze meble w odpowiednio pomalowanym pokoju nie będą zachwycały, jeżeli zabraknie dodatków. Dlatego warto udać się z nastolatkiem na poszukiwanie oświetlenia, tekstyliów, kolorowych segregatorów, pudełek, pojemników, podpórek do książek i wszystkich mniej lub bardziej przydatnych dodatków i gadżetów, bo to dzięki nim pokój nabierze indywidualnego charakteru.

Od lat jest w czym wybierać. Teraz już nie tylko poduszki, zasłony i przybory szkolne mają bogate wzornictwo odpowiadające zainteresowaniom młodzieży. Obecnie bez problemu można znaleźć takie cuda, jak fotel w kształcie piłki nożnej lub kwiatu, poduszki, dywany i obicia mebli nawiązujące wzornictwem do zainteresowań młodego piłkarza, muzyka, matematyka czy nastolatki kochającej zakupy.

Dekorując pokój można wykorzystać coraz popularniejsze, a przez to i tańsze, nowoczesne naklejki, fototapety itp. Kreatywny nastolatek ma możliwość przerobienia na plakat, fototapetę lub obraz wykonanego prze siebie zdjęcia. Dzięki temu ich pokój stanie się niepowtarzalny.

Podziel się dalej.

O autorze

Dodaj odpowiedź