Pielęgnacja skóry atopowej

1

Alergia jest problemem, który bardzo boleśnie dotyka coraz to szersze kręgi społeczeństwa. Niby nic strasznego, bo przecież są gorsze problemy zdrowotne, z którymi borykają się ludzie. Niemniej jednak tylko ktoś, kto nie doświadczył problemu może nie zdawać sobie sprawy, jak czasochłonna i uciążliwa jest pielęgnacja skóry atopowej. Liczne plamy, przesuszenia, łuszczenie się naskórka, czasami wręcz krwawienie z ran powstałych w wyniku atopowego zapalenia skóry, to tylko niektóre z syndromów choroby. Na szczęście na rynku jest coraz więcej farmaceutycznych specjałów, które pozwalają znakomicie przezwyciężyć problem. Współcześni alergicy mają życie znacznie łatwiejsze, niż ci, którzy niegdyś musieli uporać się z problemem. Tyle tylko, że osób ze skórą atopową jest coraz więcej?

Dziecko 1, Flickr, by Showbits, licencja CC BY-ND 2.0

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Jednym z problemów jest kwestia, jak zwalczać objawy atopowego zapalenia skóry? Skóra alergiczna jest bardzo kłopotliwa w utrzymaniu. Głównym problemem, który się na niej pojawia, jest jej nadmierne wysuszenie. Znakomicie wpływają na nią kremy na bazie wyciągu z owsa. To właśnie to zboże wpływa łagodząco na skórę i łagodzi podrażnienia. Wielką zaletą takiego produktu jest to, że znakomicie nawilża on naskórek i znacznie zmniejsza świąd. Godne polecenia są również kremy nawilżające. Alergiczne zapalenie skóry może być często efektem niewłaściwej diety. Wystarczy, że spożywamy chociażby jeden produkt, który jest dla nas alergenem to może pojawić się uczulenie, którego nie zlikwidują żadne, nawet najdroższe maści. Istotne jest to, by wykryć, co nas uczula i starać się nie spożywać tego produktu. Najlepszą metodą jest zrobienie testów alergicznych, choć trzeba przyznać, że dużo większe efekty daje samoobserwacja. Najwięcej możemy zyskać sami, bacząc na to, co nam szkodzi. Kiedy zastanawiamy się jak dbać o cerę powinniśmy pomyśleć, czego najwięcej jadamy i po czym pogarsza nam się jakość naszej skóry. Mogą to być produkty mleczne, może to być czekolada, a może cytrusy. Niekiedy alergenem są takie pokarmy, co do których nie wpadlibyśmy na pomysł, że są szkodliwe dla naszego organizmu. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o produktach, z którymi kontaktujemy się na co dzień. Kłopoty z cerą mogą być efektem wody, którą zmywamy twarz, czy mydła, którego używamy na co dzień. Uczulać może też proszek, w którym pierzemy nasze ubrania, czy np. płyn, w którym je płuczemy. Dobre efekty daje także nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym śpi osoba z problemami skórnymi, dzięki czemu uniknie się przesuszenia naskórka. Jednym ze źródeł atopii może być także instalacja centralnego ogrzewania, która pozbawia nasz organizm wilgoci.

Atopowe zmiany skórne mogą mieć swoje źródło także w kontaktach z naszymi milusińskimi. Najgorsza pod tym względem jest sierść kota oraz? świnki morskiej. Wystarczy, że będziemy je mieć w swoim najbliższym otoczeniu, a możemy nabawić się problemów skórnych, których nie wyleczy nic. Żaden krem, ani maść, ani doustny specjał na alergie. Dopóki nie pozbędziemy się z naszego otoczenia źródła alergii nasze leczenie nie przyniesie pożądanych efektów. Osoby, które mają tendencje do problemów skórnych winny zwrócić uwagę głównie na to, czy w ich otoczeniu nie ma czegoś, co wywołuje uczulenie skórne. Czasami okazuje się, że trzeba przebudować całe swoje życie, by wyjść z problemów związanych z atopią. Mówi się trudno i żyje się dalej. Bez ukochanego kota, pachnącego proszku i ulubionej czekolady do każdego posiedzenia przed telewizorem. Niekiedy ukochany sweter z wełny zrobiony własnoręcznie na drutach trzeba oddać swojej najlepszej przyjaciółce. Oczywiście takiej, u której nie występują skórne objawy alergii, co byśmy nie zrobili jej tzw. niedźwiedziej przysługi.

Co na suchą skórę

Jak już wcześniej zostało powiedziane ochrona skóry, która jest wysuszona winna opierać się na preparatach nawilżających. Znakomicie czynią to te oparte na bazie owsa. Niemniej jednak mistrzem nawilżania jest aloes, który znakomicie goi skórę. Niemniej jednak trzeba bardzo ostrożnie stosować produkty wykonane z niego dla małych dzieci, jako że może on przynieść więcej szkody niż pożytku. Większą wilgotność naskórka zapewni także smarowanie go balsamami nawadniającymi. Do mycia się trzeba używać, tzw. synderów, czyli produktów, które nie zawierają w swoim składzie zwykłego mydła. Chodzi tutaj o takie produkty, które używamy pod prysznicem. Będą to wszelkiego typu płyny pod prysznic oraz do wanny, aczkolwiek przy problemach skórnych lepiej ograniczyć kąpiele w wannie. Znacznie mniej wysuszy skórę szybka kąpiel niż długotrwałe wylegiwanie się w wodzie. Świetną formą radzenia sobie z atopowym zapaleniem skóry są kąpiele w siemieniu lnianym, albo też w krochmalu. Dzięki temu skóra będzie mniej wrażliwa na dotyk. Taka kąpiel załagodzi także uciążliwe swędzenie. Niesamowicie ważne jest, by po wyjściu z kąpieli osoby ze skórą atopową nawilżały sobie ciało różnego typu mleczkami i balsamami, które pozytywnie wpłyną na utrzymanie odpowiedniego ph skóry. Jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym, kiedy nasz skóra jest bardzo zagrożona nadmiernym wysuszeniem. Dobry sposób na suchą skórę twarzy wyraża się w używaniu mydła z olejkami oraz stosowaniu kremów nawilżających. Szczególnie polecane są te, które zawierają witaminę A w swoim składzie i te, które mają jak najmniej konserwantów.

Kosmetyki pielęgnacyjne

Obok zwracania uwagi na to, czego używamy na co dzień i co wywołuje na naszej skórze atopię, musimy pomyśleć jakie kosmetyki mogą poprawić jakość naszej skóry. Osoby alergiczne mogą walczyć z problemami skórnymi przy pomocy kremów antybakteryjnych. Twarz takich osób potrzebuje lekkiej, nietłustej emulsji wzbogaconej w składniki odżywcze. Spośród czynników nawilżających na uwagę zasługuje hialuronian sodu, który nie tylko zapewnia wilgoć wysuszonej skórze atopowej, ale również usuwa z niej wolne rodniki. Dobrym rozwiązaniem są również wody termalne oraz składniki morskie, np. algi. Jedną z możliwości pielęgnacji skóry są kosmetyki a-derma. Są one przeznaczone dla osób, u których występuje zaczerwienie skóry. Bardzo dobrym pomysłem na poradzenie sobie z pielęgnacją skóry są zabiegi pielęgnacyjne na twarz. Robimy je w gabinecie kosmetycznym, który pomoże nam przywrócić skórze wygląd i dodać jej świeżości.

Godnym polecenia jest zabieg mikrodermabrazji, który polega na złuszczaniu naskórka. Jeśli zdecydujemy się na takie dobrodziejstwo trzeba dopilnować kilku bardzo istotnych kwestii w przypadku skóry atopowej. Najważniejsze, by nie oczyszczać skóry preparatem opartym na spirytusie. Potrzebny jest zdecydowanie łagodniejszy płyn, który będzie miał takie samo działanie, a nie podrażni naszej skóry. Po mechanicznym złuszczeniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia do mikrodermabrazji trzeba położyć na skórę maseczkę ? oczywiście nawilżającą ? oraz krem, który nie znajduje się na naszej liście kosmetyków zakazanych. Dzięki takiemu zabiegowi skóra odzyskuje świeżość, bo pozbawia się ją z brzydkiego naskórka. Zabieg ten pozytywnie wpływa również na spłycenie zmarszczek oraz likwiduje tzw. kurze łapki. No i najważniejsza jest tu kwestia odświeżania oblicza. Pielęgnacja skóry atopowej jest zadaniem bardzo trudnym i uciążliwym. Wymaga wielkich nakładów finansowych oraz ogromnej cierpliwości. Skóra alergiczna jest bardzo delikatna i wrażliwa na oddziaływanie wszelkich czynników, które mogą wpływać na jej stan. Alergiczne zapalenie skóry jest chorobą, która dotyczy w takim samym stopniu dzieci, jak i dorosłych. W momencie, kiedy pojawiają się kłopoty z cerą zastanawiamy się, jak dbać o cerę.

Atopowe zmiany skórne są bardzo uciążliwe, zarówno dla chorego, jak i jego najbliższego otoczenia. Co to bowiem za przyjemność z towarzystwa człowieka, który na okrągło się drapie, bo ma suchą skórę? Zresztą sam widok popękanej i pokrwawionej skóry jest nieprzyjemny dla oczy. Uczulenie skórne może być spowodowane kontaktem z substancjami chemicznymi, które bardzo źle wpływają na nasz organizm. Skórne objawy alergii dają o sobie znać w momentach najmniej pożądanych. Ot ? robimy makijaż na wieczór i okazuje się, że zamiast pięknie pomalowanej twarzy mamy skórne objawy alergii, które wyrażają się w zaczerwienieniu twarzy. Nawilżanie powietrza, w pomieszczeniu, w którym przebywamy, oraz ochrona skóry za pomocą balsamów nawilżających i kremów to najlepszy sposób na suchą skórę twarzy. Oczywiście zostają nam jeszcze wizyty w gabinecie kosmetycznym i unikanie stresu. Właśnie nadmiar stresu w naszym życiu oraz zbyt krótka ilość snu powodują zaostrzenie stanów zapalnych na skórze. Po prostu stwarzamy wtedy atopii świetne warunki do rozwoju.

Podziel się dalej.

O autorze

1 komentarz

  1. Jest to problem,z którym borykałam sie kiedy urodził sie mój pierworodny synuś.
    Bardzo uciażliwy dla mamy i dziecka.
    Mam nadzieję,że drugie maleństwo ,które urodzi sie za 7 miesięcy to ominie.

Dodaj odpowiedź