Okulary przeciwsłoneczne – ranking

0

Przeciwsłoneczne okulary, flickr, e³°°°, licencja CC BY-SA 2.0

„Okulary przeciwsłoneczne, to odmiana okularów służąca do ochrony wzroku przed silnym światłem słonecznym. Najprostsza odmiana okularów przeciwsłonecznych zawiera tam, gdzie w okularach korekcyjnych znajdują się soczewki, przyciemnione szkło. Obecnie zastępowane jest ono często przez półprzezroczyste tworzywo sztuczne, zazwyczaj barwione na kolor brązowy, ciemnoniebieski, ciemnozielony lub podobny. Najlepsze odmiany okularów przeciwsłonecznych ograniczają dostęp do oczu nie tylko promieni słonecznych w zakresie widzialnym, ale także w zakresie ultrafioletu.”
(* źródło wikipedia)

W sezonie letnim ciesząc się słońcem musimy pamiętać o zabezpieczeniu się przed jego szkodliwym oddziaływaniem. Do tego niezbędne są kremy z filtrem chroniące naszą skórę oraz okulary przeciwsłoneczne  chroniące oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, oraz przed pyłkami, kurzem, wiatrem, świetlnymi refleksami. Okulary chronią również delikatną skórę w okolicach oczu.

Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce, może być przyczyną m. in. zaćmy. Może również uszkodzić siatkówkę. By odpowiednio zadbać o oczy potrzebujemy okularów dobrej jakości, które naprawdę posiadają filtry UV (te kupowane na straganie za 10 zł raczej naszych oczu nie ochronią pomimo, iż ktoś nakleił na nie stosowne oznaczenie o zastosowaniu filtrów). To powinno być podstawowe kryterium, którym kierujemy się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? M. in. na kolor szkieł, im są ciemniejsze tym mniej światła przepuszczają.

 • szkła szare, grafitowe, brązowe są dobre na słoneczne dni,
 • szkła żółte, pomarańczowe, jasnozielone, różowe są lepsze na pochmurne dni.

Również kształt oprawek nie ma wyłącznie estetycznego znaczenia. Tylko okulary przeciwsłoneczne dobrze dopasowane do głowy i kształtu twarzy, z właściwymi szkłami zapewnią naszym oczom stosowną ochronę.

Okulary przeciwsłoneczne różnią się nie tylko kształtem oprawek i kolorem szkła. Na rynku możemy znaleźć m.in.: okulary polaryzacyjne, które redukują odblaski, lśnienia itp. refleksy powstające na skutek odbicia światła od płaskich powierzchni. Są również okulary fotochromowe, czyli takie, w których zastosowano specjalne soczewki zmieniające natężenie światła, które przez nie przechodzi. Łatwo je poznać gdyż w pełnym słońcu szkła są ciemne a gdy natężenie światła jest niskie stają się bezbarwne. Producenci okularów przeciwsłonecznych nie zapominają również o osobach z wadą wzroku. Dla nich przeznaczone są specjalne okulary przeciwsłoneczne z korekcyjnymi soczewkami.

Zainteresowany wyborami swych użytkowników, portal internetowy Skąpiec.pl systematycznie przeprowadza rankingi popularności różnych produktów. Tym razem zainteresował się m.in. okularami przeciwsłonecznymi. Internauci korzystający z portalu najczęściej oglądali produkty firmy Arctica (Arctica S101C, Arctica S-49, Arctica S-82, Arctica S 140, Arctica S-69). Na drugim miejscu rankingu znalazły się okulary Accent Lizard, na trzecim zaś okulary Ray Ban RB 3387 004/13. Ponad to użytkownicy portalu Skąpiec przyglądali się okularom Vistula Brise i Sting SS 4662M-0531 5442.

 1. Arctica S101C – 14.6%
 2. Accent Lizard – 11.9%
 3. Ray Ban RB 3387 004/13 – 11.5%
 4. Arctica S-49 – 10.5%
 5. Brise Vistula – 9.5%
 6. Sting SS 4662M-0531 5442 – 9.2%
 7. Arctica S-82 – 9.2%
 8. Ray Ban New Wayfarer RB2132 – 8.5%
 9. Arctica S 140 – 7.8%
 10. Arctica S-69 – 7.5%
Podziel się dalej.

O autorze

Dodaj odpowiedź