Najlepsza niania elektroniczna

0

Niania elektroniczna to swojego rodzaju ukryta kamera, która rejestruje zachowanie dziecka. Może ona też łączyć w sobie cechy monitora oddechu, który pozwala rodzicom kontrolować zachowanie ich dziecka podczas snu. Technika wkracza do życia współczesnego człowieka od najwcześniejszego okresu jego życia i jest obecna w różnych aspektach jego działalności. Spotykamy przecież długopis z kamerą, jest stosowana mini kamera-brelok, a nawet lalka z kamerą, którą podłącza się do komputera. Dzisiaj już nie jest potrzebny człowiek z kamerą, bo ta obsługuje się sama i wszędzie.

W pokoju dziecięcym, w gabinecie lekarskim, także na ulicy. Jesteśmy cały czas obserwowani. Kiedy rodzi się dziecko, rodzice bardzo troszczą się o jego bezpieczeństwo. Śmierć łóżeczkowa niemowląt jest tematem, który przewija się w mediach non stop i budzi zaniepokojenie u młodych ojców i matek. Ci starają się, by ich dziecko było kontrolowane. Jak się bawi i jak śpi? Są w stanie zapłacić spore pieniądze, byleby tylko ich dziecko było bezpieczne. Technika wychodzi ze swoimi rozmaitymi rozwiązaniami naprzeciw ich oczekiwaniom. Dla nich najlepsza elektroniczna niania to taka, która zapewni ich dziecku bezpieczeństwo.

Monitor oddechu

Jedną z form ochrony dziecka przed niepokojącym rodziców zjawiskiem, jakim jest śmierć łóżeczkowa, jest monitor oddechu dla niemowląt. Pozwala on na zapobieganie temu zjawisku i dlatego jest niezwykle przydatny w życiu rodziców. Kontroluje on sen dziecka i już po kilkunastu sekundach od zatrzymania oddechu u dziecka włącza się alarm, który daje opiekunom znać, że coś jest nie tak z ich maluchem. Niekiedy sen niemowlaka jest kontrolowany w ten sposób, że czujnik zostaje umieszczony pod materacem. Trzeba w tym wypadku sprawdzić, czy jest on szczelnie położony tak, by nie zawieszał się on między szczebelkami. Wówczas między materacem a płytką tworzona jest przestrzeń, która może sprawić, że urządzenie będzie non stop się włączać i sygnalizować brak oddechu malucha.

Sen noworodka trwa nawet 20 godzin na dobę. Kupując więc urządzenie, które będzie go kontrolowało w czasie jego snu, inwestujemy w bezpieczeństwo najmłodszego członka rodziny przez znaczną część doby. Sen niemowlęcia może być przerwany alarmem już po 15 sekundach, jeśli w tym czasie zdarzy się bezdech. Budzą go wibracje, które momentalnie przerywają jego odpoczynek i najczęściej wraca też oddech. Gdyby zdarzyło się, że w dalszym ciągu go nie ma, to wówczas włącza się bardzo donośny sygnał dźwiękowy, który sprawia, że całą sytuacją musi zainteresować się dorosły.

Oddech niemowlaka jest najważniejszy dla tego urządzenia i dla rodziców. Monitory oddechu szczególnie są pomocne w momencie, kiedy noworodek jest wcześniakiem. Zwiększonego poziomu kontroli wymaga także dziecko, u którego występuje dysplazja oskrzelowo-płucna. Pomaga także rodzicom, których maluszki na starcie życiowym miały zaburzenia oddychania podczas snu, czy też niewielką ilość punktów po urodzeniu, do których określania służy skala apgar. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do tego, by taki monitor nabyli rodzice dzieci zdrowych, których cechuje troska o bezpieczeństwo potomka.

Niania elektroniczna

Jest swojego rodzaju modułem z mikrofonem, który informuje o zachowaniu się malucha, które przebywa w innym niż my pokoju. Mikrofon pozwala wyłapać wszelkie dźwięki, które wydaje śpiące dziecko albo też maluch już po przebudzeniu. Do odbiornika przesyłany jest dźwięk, który jest rejestrowany w sposób bezprzewodowy. Jest ono też wyposażone w kod szyfrowania prywatności, który sprawia, że urządzenie pracuje bardzo cicho w pokoju u obserwowanej osoby. Monitor informuje też, jaka jest aktualna temperatura w pokoju dziecka i pokazuje ją na czytniku. Dzięki temu rodzice otrzymują wiadomość, że jest np. zbyt zimno w pomieszczeniu, w którym przebywa ich maluch. Niekiedy informuje on także o tym, jaka jest wilgoć w pokoju dziecka. Przekroczenie określonych parametrów powoduje uruchomienie się alarmu w odbiorniku. Niektóre modele mają również możliwość przekazywania informacji od rodzica do dziecka. Jest to bardzo przydatna funkcja w momencie, kiedy chcemy swojego potomka uspokoić naszym głosem. Jest to też bardzo użyteczne w sytuacji, gdy mamy w domu małe dziecko i możemy się z nim kontaktować, kiedy jest ono w innym pokoju. Umożliwia podłączenie urządzenia tak za pomocą zasilaczy, jak i poprzez baterie. Posiada w swoim zestawie także akumulatorki, które umożliwiają wielogodzinną pracę bez żadnego zasilania. Taka elektroniczna niania jest też wyposażona w monitor oddechu, który pozwala kontrolować nawet krótkie okresy bezdechu u niemowlaka. Niektóre urządzenia tego typu mają bardzo duży zasięg, który może wynosić nawet 2 km. Zasadniczo nikt małego dziecka nie zostawia samego na zbyt duże odległości, ale może być to bardzo użyteczna funkcja w momencie, kiedy potrzebujemy wyjść na chwilę, np. do ogrodu i potrzebujemy jednocześnie mieć kontrolę nad dzieckiem. Istotne jest to, by można było regulować czułość mikrofonu.

Niania elektroniczna z kamerą

Niektóre modele monitorów posiadają kamerę, dzięki której można obserwować śpiące dziecko. Filmowanie kamerą cyfrową jest dogodną metodą, która pozwala sprawować pełną kontrolę nad maluchem. Wyposażone są one w noktowizory, które powodują, że możliwe jest podglądanie dziecka na monitorku także nocną porą. Taki model z kamerą jest bardzo wygodny nawet wtedy, gdy mamy już starsze dziecko. Można zobaczyć, jak się zachowuje w pokoju, gdy jest samotne. Części elektroniczne w takim urządzeniu sprawiają, że ma ono bardzo duże możliwości. Dzięki niemu można zobaczyć, jak zachowuje się maluch nie tylko, kiedy jest niemowlakiem, ale również wówczas, gdy już podrośnie. Monitor oddechu dla niemowląt jest znakomitym wynalazkiem, który bardzo ułatwia życie współczesnym rodzicom. Pozwala im cieszyć się spokojem, że ich dziecko jest bezpieczne. Tak w dzień, jak i w nocy. Dzięki niemu mogą oni przestać się bać wielu zagrożeń, jakie czekają na niemowlaki. Bezdech, czy ? co gorsze – śmierć łóżeczkowa, przestają jawić się jako coś, co może dotknąć ich dziecko.

Sen niemowlaka jest okresem, który trwa bardzo długo w ciągu doby. Jest to czas wypoczynku dla dziecka, ale również okres podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o zagrożenia, które na niego czyhają. Oddech niemowlaka znajduje się w centrum zainteresowań nie tylko rodziców maluchów, ale także producentów wszelkich urządzeń, które służą do tego, by uczynić sen najmłodszych czymś bezpiecznym. Trudno przecenić wszechstronne ich możliwości, które pozwalają nie tylko obserwować ich dziecko, ale także komunikować się z nim na odległość. Wszelkie zaburzenia oddychania są przez nie wyłapywane, a informacja o nich jest przekazywana rodzicom. Śpiące dziecko obserwuje każda najlepsza niania elektroniczna. Czuwa ona nad jego bezpieczeństwem, a także nad tym, by w jego pokoju panowała odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza.

W przypadku, gdy coś jest nie w porządku, zmyślna opiekunka daje znać i przekazuje tę informację rodzicom swego podopiecznego. Małe dziecko wymaga dużej troski. Dlatego ważna dla jego rodziców jest zarówno aktualna temperatura, jak i wilgoć w pokoju. Parametry te pozwalają zorientować się, czy maluch ma wszystko, czego potrzebuje. Nieodpowiednia jest bowiem zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura powietrza. Obydwie nie sprzyjają prawidłowemu wzrostowi oraz rozwojowi małego człowieka. Filmowanie kamerą cyfrową dziecięcych zachowań jest dodatkowym atutem elektronicznej niani. Pozwala to rodzicom sprawować całkowitą pieczę nad ich potomkiem. W miarę wzrostu malucha zmienia się rola urządzeń, które czuwają nad jego bezpieczeństwem i muszą być one coraz bardzie rozbudowane.

Zarządzanie bezpieczeństwem swojego potomka rozpoczynają współcześni rodzice bardzo wcześnie. Monitor oddechu, elektroniczna niania, potem komórki, które posiadają system GPS to przykłady tego, w jaki sposób można czuwać nad współczesnym dzieckiem. Nawet gdyby się chciało zagubić, to nie ma na to żadnych szans. Troskliwi rodzice mu na to nie pozwolą. Od pierwszych chwil życia mają go na oku.

Małgorzata Żmudzka-Kosała
Podziel się dalej.

O autorze

Dodaj odpowiedź