Najlepsza maszynka do golenia dla mężczyzn

0

Czyż widok golącego twarz mężczyzny nie jest jednym z” hmm”przyjemniejszych? A gdyby tak panowie nadal do golenia używali tradycyjnej brzytwy, czynność zyskałaby dodatkowo dreszczyk emocji ? podetnie sobie gardło czy nie? Współcześni panowie z ekstremalnych przeżyć wolą jednak skok na bungee. Golić lubią się szybko i bezkrwawo. Producenci prześcigają się w pomysłach, jak im to zapewnić. Efekt jest taki, że mężczyzna kupując maszynkę do golenia ma twardy orzech do zgryzienia. Na sklepowych półkach wybór nieograniczony: maszynki jednorazowe, maszynki z wymiennymi ostrzami i golarki elektryczne w najróżniejszych wariantach i cenach. Jak wybrać tą „naj:? Jak się nazywa najlepsza maszynka do golenia dla mężczyzn?

maszynka, Flickr, photosteve101, licencja CC BY 2.0

Akcesoria do golenia

Jeszcze mój Dziadek do golenia używał brzytwy. Pamiętam do dziś jak ostrzył ją na specjalnym pasku. Gdy wraz z wiekiem ręka przestała być pewna, brzytwę zastąpiła maszynka do golenia na żyletki. Nie wyglądała ona dokładnie tak, jak te dzisiejsze. Jednak zasada jej działania była taka sama ? miała golić dobrze jak brzytwa, ale zdecydowanie bezpieczniej. Poza tym nie wymagała ciągłego ostrzenia a zużyte żyletki wymieniało się bez najmniejszego kłopotu.

Współczesne maszynki wykonane są z tworzyw sztucznych, są lekkie, mają wyprofilowane rączki. By golenie było dokładniejsze i łatwiejsze, wyposażone są w kilka ostrzy, ruchome głowice, paski z balsamem nawilżającym, zmiękczającym zarost i nadającym poślizg. Nożyki są ostre, mocne, wykonane ze stali nierdzewnej. Maszynki do golenia mogą być jednorazowe lub z wymiennymi ostrzami.

Żeby golić się przy ich pomocy panowie potrzebują specjalnych kosmetyków do golenia. Niegdysiejsze mydło i pędzel do golenia zastąpiły pianki zmiękczające zarost, łagodzące podrażnienia i oszczędzające czas.

Aby jeszcze bardziej ułatwić panom codzienny rytuał golenia twarzy, wynaleziono golarki elektryczne. Dzielą się one na dwie podstawowe grupy: golarki głowicowe i golarki z folią tnącą. W każdym rodzaju nasz mężczyzna znajdzie wiele różnych modeli.

Jaka jest najlepsza maszynka do golenia

Pytanie o to, która golarka jest idealna jest tak samo trafione, jak pytanie, który krem do twarzy jest tym „naj-naj”. Ani na jedno, ani na drugie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie da się wskazać jednego produktu, który dla wszystkim będzie odpowiadał w takim samym stopniu. Wybór maszynki do golenia jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników. Oto kwestie, na które naszym zdaniem panowie powinni zwrócić uwagę przy tej decyzji.

  • Rodzaje zarostu

To chyba najważniejszy wyznacznik przy dokonywaniu zakupu maszynki. To do rodzaju zarostu powinno dobierać się ilość ostrzy zastosowanych w maszynce. Nieprawdą jest bowiem twierdzenie prosto ze spotów reklamowych, że im więcej ostrzy, tym lepiej.

Jeżeli zarost pana jest raczej mizerny, miękki, jasny i nie pojawia się zbyt szybko, ma on praktycznie dowolność w wyborze. Chyba tylko golarki z jednym ostrzem mogą się nie sprawdzić w 100%.

Mężczyzna o mocnym, twardym i ciemnym zaroście ma już trudniej. Jego maszynka do golenia może mieć nawet jedno ostrze, byleby naprawdę ostre. Jeżeli jest ich więcej, to ważne, aby przerwa (prześwit) pomiędzy nimi wynosiła co najmniej 0,7 mm. Jeżeli ostrza będą umieszczone zbyt gęsto, golenie będzie udręką. Dla panów o takim typie zarostu nietrafionym wyborem może okazać się również elektryczna maszynka do golenia.

  • Profil twarzy

Nie każdy kształt ostrza czy głowicy pasuje do danego profilu twarzy. Jeżeli golony obszar nie przylega właściwie do skóry, golenie nie będzie dokładane i zapewne będzie trwało dłużej. Wybierając jednorazowe maszynki do golenia, panowie powinni najpierw przetestować kilka modeli, aby dobrać ten idealny. Warte polecenia są maszynki posiadające ruchome ostrza dopasowujące się, podążające za linią twarzy. Szczególnie sprawne w tym zakresie są elektryczne maszynki do golenia o kilku ruchomych głowicach, zapewniające również większe bezpieczeństwo przy goleniu.

Odpowiadając sobie na pytanie, jaka maszynka do golenia będzie dla mnie idealna, mężczyzna powinien sprawdzić:

  • jak rączka golarki leży mu w ręku ? czy wygodnie mu ją trzymać i łatwo manewrować;
  • czy rączka pokryta jest materiałem antypoślizgowym, żeby nie wymsknęła się w czasie golenia z wilgotnej dłoni;
  • czy na głowicy z ostrzami umieszczono paski nawilżające nadające poślizg i łagodzące;
  • czy maszynka elektryczna jest bezprzewodowa, czy nie ? mężczyźnie, który żyje w pośpiechu, w ciągłym ruchu bardziej przyda się golarka, z której będzie mógł skorzystać wszędzie, nawet w aucie;
  • czy golarki można używać na mokro i czy można z nią wejść np. pod prysznic (i przeżyć);
  • czy golarka posiada funkcję samoczyszczenia (chyba nie trzeba tłumaczyć, jak jest przydatna).

To wszystko jedynie ogólne wskazówki. Prawda jest taka, że ilu mężczyzn by się nie zapytać o najlepszą maszynkę do golenia, tyle będzie odpowiedzi. A jedyna uniwersalna odpowiedź jest taka:

dobra maszynka do golenia to taka, która dobrze goli, nie zdzierając skóry do żywego i dzięki której czas poświęcony tej czynności można ograniczyć do minimum.

Podziel się dalej.

O autorze

Dodaj odpowiedź