Gdy dziecko zachoruje – recenzja

0

Za zgodą Wydawnictwa Harmonia

Stan podgorączkowy, ból brzucha, wysypka u dziecka … to tylko niektóre z przyczyn niepokoju rodziców. Często takie symptomy chorobowe powodują rozterkę rodziców: czy jechać do przychodni, czy spróbować samemu zmierzyć się z tymi dolegliwościami. Znajomość swojego dziecka, doświadczenie i podstawowa wiedza o chorobach dziecięcych jest bardzo pomocna w spokojnej ocenie sytuacji. Nie zawsze trzeba od razu jechać do przychodni, gdzie w okresie nasilonych infekcji możemy spotkać innych chorych i przez to dodatkowo zaszkodzić dziecku.

Dziś często podstawowym źródłem informacji jest internet. Nie zapominajmy jednak o książkach. Pomocny może być poradnik autorstwa prof. Alfa Nicholsona i Grainne O’Malley „Gdy dziecko zachoruje”, wydany na początku 2012 roku przez Wydawnictwo Harmonia. Prof. Nicholson, pediatra z 20-letnim stażem, przedstawia choroby wieku dziecięcego, opisując charakterystykę dwudziestu najczęściej występujących schorzeń u dzieci. Pod koniec opisu choroby autor odpowiada na często zadawane przez rodziców pytania. Prof. Nicholson zwraca uwagę na to, że doinformowany rodzic jest sprzymierzeńcem lekarza. Dzięki radom zawartym w książce rodzic dowie się jak pomóc dziecku, kiedy można zacząć leczenie samemu, a kiedy koniecznie należy udać się do lekarza. W każdym rozdziale jest wyróżniona ramka „Sygnały alarmowe”, zawierająca wskazania, które objawy wymagają konsultacji lekarskiej.

Kolejne dwie części poradnika zawierają informacje dotyczące rozwoju zdrowego dziecka oraz pomocne tabele i wykresy (np. siatki centylowe, wskaźnik masy ciała). Autorzy wskazują objawy, które powinny skłonić rodziców do wizyty u lekarza; np. jeśli dziecko wolno uczy się chwytać i trzymać przedmioty, powiedz o tym lekarzowi. Ważnym problemem jest także bezpieczeństwo dziecka. Jako najczęstsze przyczyny urazów podano: wypadki drogowe, utonięcia, oparzenia, upadki, zakrztuszenia i uduszenia oraz zatrucia. Autorzy radzą rodzicom, co powinni zrobić, czego unikać. Znajdziemy też informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożeń.

Książka ma bardzo przyjazny układ graficzny, Przejrzyste rady wyróżniono niebieskim tłem, czytelne tabele, ilustracje, i wspominane już wyróżnione w każdym rozdziale sygnały alarmowe.

Jest to poradnik dla rodziców, który przyda się w domowej biblioteczce.

Anna Mayer

 

Gdy dziecko zachoruje. Co możesz zrobić, aby mu pomóc
Alf Nicholson, Grainne O’Malley
Wydawnictwo Harmonia
Gdańsk 2012
ISBN 978-83-7744-010-0

 

Podziel się dalej.

O autorze

Dodaj odpowiedź