Prawidłowe pranie, suszenie i prasowanie odzieży gwarantuje jej ładny wygląd przez długi czas. Jeśli chcesz, aby twoje ulubione spodnie, sukienki, spódnice i bluzki zachowały swoje kolory i długo ci służyły, czytaj oznaczenia na metkach. Symbole na metkach ubrań to nie egipskie hieroglify czy tajemnicze bohomazy. To krótka instrukcja, jak prać, czyścić, suszyć i prasować dany ciuch. Każda pani domu powinna znać informacje, jakie niosą ze sobą oznaczenia na ubraniach. Dzięki temu prana odzież nie skurczy się, nie zafarbuje, nie odbarwi się ani nie zdefasonuje. Żeby znaki na metkach nie stanowiły już więcej żadnego problemu w odczytaniu, przedstawiamy ich wyjaśnienia.

Sortowanie ubrań przed praniem

Przed przystąpieniem do prania ubrań warto prześledzić oznaczenia na metkach. Na podstawie informacji zawartej na metce łatwiej będzie posegregować pranie na poszczególne partie, np. białe rzeczy, pranie ręczne, pranie w pralce w programie do tkanin delikatnych, pranie chemiczne itp. Przed praniem odzieży upewnij się, czy dana tkanina nie jest przeznaczona do czyszczenia chemicznego. W takim przypadku nie warto ryzykować i prać samodzielnie. Lepiej przekazać brudne ciuchy do pralni chemicznej, gdzie zostaną oczyszczone za pomocą specjalnych środków chemicznych.

W czasie segregowania odzieży do uprania w domu zawsze patrz na oznaczenia na metkach ubrań dotyczące odpowiedniej temperatury prania. Producenci ubrań na metce podają zwykle najwyższą zalecaną temperaturę prania, np. 30ºC, 60ºC itd. Zalecana temperatura prania jest zawsze podawana wewnątrz symbolu wanienki z wodą. Jeśli temperatura wody, w której pierzesz odzież będzie wyższa niż podana na metce, ubranie może np. zbiec się lub odbarwić. Pamiętaj, że jeśli ubrania są tylko lekko zabrudzone, możesz je prać w temperaturze niższej niż podana na metce i z mniejszym dodatkiem proszku. Zaoszczędzisz wtedy energię i przy okazji przyczynisz się do ochrony środowiska.

 

Niektóre znaczki na metkach mogą sprawiać trudności w odczytaniu. Z tego powodu przygotowaliśmy ściągawkę – krótką interpretację najważniejszych symboli na metkach ubrań.

Oznaczenia na metkach dotyczące prania

Oznaczenie na metce, które mówi o praniu w pralce, to symbol wanienki z wodą. Wewnątrz tego symbolu umieszczona jest zalecana temperatura prania: 30ºC (do ubrań kolorowych), 40ºC (do ubrań kolorowych, T-shirtów i rozciągliwej bielizny), 60ºC (do ubrań bawełnianych i kolorowej pościeli) lub maksymalna temperatura prania 95ºC (do białej bielizny i pościeli).

 

Oprócz zalecanej temperatury prania metki sugerują również program do prania w pralce. Jeśli pod symbolem wanienki znajduje się podkreślnik (pojedyncza pozioma linia), oznacza, że ubranie należy prać z zachowaniem ostrożności, tzn. w programie do tkanin delikatnych. Im więcej kresek pod symbolem wanienki, tym bardziej delikatny materiał, z którego wykonane jest ubranie. Przekreślony symbol wanienki z wodą oznacza, że ubrania nie wolno prać. Niektóre metki na ubraniach mają przy symbolu wanienki namalowaną rękę. W takim przypadku odzież nie jest przeznaczona do prania w pralce i należy ją prać wyłącznie ręcznie z dodatkiem proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie.

 

Jakie jeszcze znaki na ubraniach dotyczą prania?
Pranie chemiczne oznaczone jest zawsze na metce symbolem koła. Rodzaj chemicznego środka czyszczącego podany jest zawsze w kółku za pomocą litery lub kreski. Literka P w kółku oznacza, że można czyścić w czterochloroetylenie lub w benzynie. Literka F w kółku oznacza, że można czyścić tylko w benzynie. Literka A w kółku oznacza, że do prania chemicznego dozwolone są wszystkie środki chemiczne. Literka W w kółku określa czyszczenie w wodzie bez dodatków substancji chemicznych. Linie pod symbolem koła oznaczają, że przy praniu chemicznym należy zachować ostrożność dotyczącą oddziaływania mechanicznego, temperatury i wilgotności. Przekreślone kółko sugeruje, że ubrania nie nadają się do czyszczenia chemicznego.

Oznaczenia na metkach dotyczące wybielania

To, że każde wybielanie i odplamianie jest dozwolone, na metce określa symbol pustego trójkąta. Znak trójkąta mówi, że ubranie można wybielać przy użyciu chlorowych i tlenowych wybielaczy. Symbol trójkąta z trzema ukośnymi liniami w środku mówi, że do wybielania można tylko stosować wybielacze tlenowe bez chloru. Skrót CL w trójkącie informuje, że możliwe jest chlorowanie. Skreślony trójkąt ze skrótem CL w środku mówi, że ubrania nie wolno chlorować. Przekreślony pusty trójkąt mówi zaś, że żadne wybielanie nie jest możliwe – ani chlorowanie, ani z użyciem wybielaczy tlenowych. Szczególną ostrożność należy zachować podczas odplamiania ubranek dla najmłodszych dzieci. Źle spłukane ubranka mogą zawierać substancje chemiczne wybielacza, a te wywołują często silne skórne reakcje alergiczne.

 

Oznaczenia na metkach dotyczące suszenia

To, jak suszyć ubranie, określają symbole kwadratowe. Kółko w kwadracie informuje, że ubranie można suszyć mechanicznie, tzn. w suszarce bębnowej (przez odwirowanie). Kropki w kółku oznaczają, że suszenie mechaniczne wymaga zachowania ostrożności, np. zredukowania czasu i temperatury suszenia. Przekreślony kwadrat z pustym kółkiem w środku oznacza, że tekstylia nie nadają się do suszenia w suszarce bębnowej. Przekreślone i zamalowane na czarno kółko oznacza, że nie wolno suszyć chemicznie. Linia pozioma w kwadracie informuje, że ubranie należy suszyć poziomo, rozłożone na płasko, by się nie rozciągnęło. Trzy pionowe kreski w kwadracie mówią, że upraną odzież należy suszyć w pozycji pionowej. Półokrąg w kwadracie oznacza suszenie ubrań na wieszaku, a dwie ukośne kreski w lewym górnym rogu kwadratu oznaczają suszenie w cieniu, z dala od intensywnych promieni słońca – by ubranie nie wyblakło.

 

Oznaczenia na metkach dotyczące prasowania

Oznaczenia na metkach, które mówią o prasowaniu, są zilustrowane symbolem żelazka. Ilość kropek w symbolu żelazka informuje, w jakiej temperaturze można prasować ubranie. Jedna kropka oznacza chłodne żelazko – prasowanie w temperaturze do 120ºC (do akrylu i nylonu), dwie kropki oznaczają żelazko gorące – prasowanie w temperaturze do 160ºC (do poliestru i wełny), trzy kropki oznaczają bardzo gorące żelazko – prasowanie w temperaturze do 210ºC (do bawełny i lnu). Ubrania błyszczące lub wrażliwe na nacisk warto prasować na odwrotnej stronie lub przez wilgotną ściereczkę. Symbol przekreślonego żelazka oznacza, że ubrania pod żadnym pozorem nie wolno prasować.

 

Oznaczenia na metkach nie tylko informują o rodzaju tkaniny, ale również zawierają proste instrukcje, jak prać, suszyć czy prasować ubranie. Wystarczy, że nauczysz się czytać uniwersalne symbole na ubraniowych metkach, by twoja garderoba była piękna i służyła ci przez długi czas.

 

Mała ściągawka:

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzasopismo Top Model
Następny artykułPlecak dla ucznia Hama CooCaZoo
Jestem normalną matką dwójki dzieci, mam mało czasu na wszystko a jakoś wszystko się dobrze dzieje ;) Kocham moje dzieci nad życie, kocham spotkania z rodziną i przyjaciółmi, kocham podróżować i uwielbiam nasze koty ;) Bardzo lubię lawendę i turkus. Kiedyś....zamieszkam na greckiej wyspie!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ