Dla dzieci o Mszy Świętej – recenzja

0

Z czym kojarzy się niedziela? Wypoczynek, czas wolny, rodzinne lenistwo lub wspólna aktywność…

Ale przede wszystkim dla wielu osób jest to dzień kiedy idziemy do kościoła. Nie zawsze dzieci chętnie idą na mszę. Często – zwłaszcza te najmłodsze – nie rozumieją tego niedzielnego rytuału. Pomocą w zrozumieniu Mszy św. i jej obrzędów może być książka Justyny Kiliańczyk-Zięby i Ojca Leona Knabita „Dla dzieci o Mszy Świętej„. Książka jest napisana prostym językiem i wraz z przejrzystymi dla dziecka ilustracjami Marii Gromek, może być rodzajem elementarza dla dzieci.

W książce autorzy m. in. opisują skąd się wzięła Msza święta i dlaczego w niej uczestniczymy. Przypominają również, że o mszy świętej należy pamiętać nie tylko w niedzielę, ale przy okazji ważnych wydarzeń jak np. Boże Narodzenie czy Boże Ciało.

Kościół to my! – autorzy wyjaśniają, że kościół to nie tylko budynek (jak często tkwi w głowach dzieci i nie tylko), ale kościół oznacza wspólnotę ludzi ochrzczonych. Ojciec Leon Knabit odwołuje się do swoich wspomnień z dzieciństwa, kiedy msze były odprawiane po łacinie i wyglądały nieco inaczej, zwracając m. in. uwagę na funkcję ambon spotykanych teraz tylko w starych kościołach. W nawiązaniu do tych porównań i faktu, że obecnie msze są odprawiane po polsku objaśnione zostają słowa których używamy w czasie mszy świętej a pochodzą z języka hebrajskiego (m.in. Amen, Hosanna, Alleluja, Liturgia, Hostia).

Młody czytelnik może tam znaleźć również objaśnienia jak się nazywają miejsca i przedmioty widoczne w kościele. Opisy są krótkie i pomocne w zapamiętywaniu. Dla przykładu „Monstrancja – umieszcza się w niej Hostię, żeby wszyscy mogli zobaczyć Najświętszy Sakrament. Monstrancja często jest ze złota i przypomina kształtem słońce”. Są również objaśnienia dotyczące szat księży i ich kolorystyki.

Druga część książki to „Msza święta krok po kroku”. W niej autorzy przeprowadzają dzieci przez obrzędy w czasie mszy, wzbogacając to przykładami czytań i pieśni.

Książkę czytałam z przyjemnością. Jest podzielona na fragmenty, które pozwalają powoli przejść z dzieckiem przez całą lekturę. Dzięki przejrzystym i prostym ilustracjom książka może być interesująca już dla ciekawych świata przedszkolaków. Tekst pisany dużymi literami, oraz krótkie fragmenty „pisane ręcznie” mogą być zachętą do samodzielnego czytania dla trochę starszych dzieci.

Wznowienie książki (2012) zostało wydane z dopiskiem na obwolucie Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej. Polecamy tę książkę do domowej biblioteczki. Dzieciom przybliży i utrwali wiedzę o mszy świętej, a nam Rodzicom może być pomocna w objaśnianiu dzieciom liturgii i poznawaniu jej tajemnic.

Anna Mayer

 

Dla dzieci o Mszy Świętej
o. Leon Knabit OSB
Justyna Kiljańczyk-Zięba

Wydawnictwo Znak Emotikon
Kraków 2012
ISBN 978-83-240-1998-4

 

 

 

Podziel się dalej.

O autorze

Dodaj odpowiedź