Ciśnienie w ciążyNiedociśnienie tętnicze albo hipotonia to inne nazwy niskiego ciśnienia krwi. Ciśnienie krwi w czasie ciąży może ulegać wahaniom, dlatego podczas każdej wizyty kontrolnej u lekarza kobieta ciężarna ma mierzone ciśnienie tętnicze. Niskie ciśnienie w ciąży nie jest co prawda tak dużym zagrożeniem dla matki i dziecka, jak nadciśnienie tętnicze, ale wiąże się z ryzykiem zawrotów głowy, omdleń i upadków, które mogą być niebezpieczne. Jak rozpoznać niskie ciśnienie, jakie są jego przyczyny i jak radzić sobie z tą dolegliwością w czasie ciąży?

Prawidłowe ciśnienie krwi

Ciśnienie tętnicze to ciśnienie, które przepływająca krew wywiera na ścianki tętnic. Ciśnienie krwi może ulegać zmianom, zależnie od wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, spożywanych używek i wielu innych czynników. Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego podaje dwie wartości: ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe (mierzone w momencie skurczu serca) to ciśnienie w tętnicach, gdy krew wypychana jest z serca do aorty. U zdrowego dorosłego człowieka waha się ono w granicach 90-135 mmHg. Ciśnienie rozkurczowe (mierzone w momencie rozkurczu serca) jest najniższe i u zdrowego dorosłego człowieka wynosi 50-90 mmHg. U zdrowej dorosłej osoby prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić 120/80 mmHg. Jak mierzyć ciśnienie? Najlepiej na ramieniu. Współcześnie ciśnienie krwi mierzone jest za pomocą automatycznych mierników naramiennych (lub nadgarstkowych), a wyniki pomiaru podawane są na wyświetlaczu. Ciśnienia krwi nie należy mylić z tętnem. Tętno, inaczej puls, to wyczuwalna liczba uderzeń (skurczów serca) w ciągu minuty. Prawidłowe wartości tętna zależą od wieku, a u zdrowego dorosłego człowieka powinny wynosić około 70 uderzeń na minutę.

Przyczyny niskiego ciśnienia

Za niskie ciśnienie tętnicze uważane jest ciśnienie o wartościach poniżej 100 mmHg ciśnienia skurczowego lub poniżej 60 mmHg ciśnienia rozkurczowego, np. 90/60 mmHg. Niektórzy z nas po prostu rodzą się niskociśnieniowcami i do końca nie wiadomo, skąd bierze się ta przypadłość. Niskie ciśnienie może mieć różne podłoże. Wyróżnia się trzy rodzaje niedociśnienia tętniczego.
Niedociśnienie pierwotne – przyczyny niskiego ciśnienia krwi nie są znane, ale niedociśnienie tętnicze ma charakter przewlekły. Może być częściowo uwarunkowane dziedzicznie, co oznacza, że jeśli rodzice cierpią na niedociśnienie, ty też możesz mieć niskie ciśnienie krwi. Niedociśnienie pierwotne często dotyczy kobiet wysokich, szczupłych i młodych. Sprzyja mu siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.
Niedociśnienie wtórne – towarzyszy niektórym chorobom, np. anemii, cukrzycy, zaburzeniom hormonalnym, chorobom układu krążenia i serca. Może być również związane z odwodnieniem organizmu, znaczną utratą krwi, oparzeniem czy przebiegającą infekcją. Czasami niskie ciśnienie krwi wywołane jest nadużywaniem alkoholu lub przedawkowaniem leków hipotensyjnych. Może być również związane z depresją i stanami chwiejności emocjonalnej.
Niedociśnienie ortostatyczne – objawia się podczas nagłej zmiany pozycji ciała, np. z leżącej na stojącą. Może występować przy gwałtownym wstawaniu lub podczas długiego stania, kiedy krew spływa poniżej serca. Na niedociśnienie ortostatyczne cierpią często osoby leczące się na nadciśnienie.

Nawet gdy przed ciążą ciśnienie tętnicze było w normie, w czasie ciąży może ulegać wahaniom – spadać lub rosnąć. Za niskie ciśnienie krwi w ciąży odpowiada rozwijające się w macicy dziecko i powiększające się łożysko, które potrzebują dodatkowej objętości krwi. Ponadto, z powodu zachodzących w ciąży zmian hormonalnych tętnice i żyły mogą tracić elastyczność, przez co krew krąży nieco wolniej. Przyczyną niedociśnienia tętniczego w ciąży może być również wysoka temperatura panująca na dworze, przegrzewanie się, odwodnienie organizmu i długotrwałe stanie lub leżenie. Zazwyczaj około siódmego miesiąca ciąży ciśnienie tętnicze powraca do normy. Pocieszający jest fakt, że niskie ciśnienie w ciąży nie wymaga zwykle leczenia. Trzeba je jednak stale kontrolować, a w razie uciążliwych objawów – zgłosić się niezwłocznie do lekarza prowadzącego ciążę.

Objawy niskiego ciśnienia

Główne objawy niskiego ciśnienia krwi, to: osłabienie, zwiększona senność, zaburzenia koncentracji i pamięci, ból głowy, zawroty głowy, „mroczki” przed oczami, szumy w uszach, zimne ręce i nogi, zimy pot, ból karku w pozycji stojącej. Powyższym objawom może towarzyszyć również depresyjny nastrój i wewnętrzny niepokój. Objawy niskiego ciśnienia krwi w ciąży, zwłaszcza w początkowym okresie, bardzo łatwo przeoczyć, ponieważ osłabienie, senność i ciągłe zmęczenie są często mylnie brane za typowe oznaki ciąży. Duże spadki ciśnienia krwi w ciąży mogą powodować nie tylko zawroty głowy, ale również niebezpieczne omdlenia i zaburzenia rytmu serca. Kobiety w ciąży często pytają, czy niskie ciśnienie krwi może mieć negatywny wpływ na dziecko. Otóż, niskie ciśnienie w ciąży nie ma istotnego wpływu na rozwijający się płód. Może jednak wiązać się z niebezpiecznymi dolegliwościami u matki, takimi jak kołatanie serca, zasłabnięcia, omdlenia czy zawroty głowy. Triada objawów – omdlenia, ból głowy i niskie ciśnienie w ciąży – mogą oznaczać anemię. W takiej sytuacji przed rozpoczęciem przeciwdziałania niedociśnieniu należy wykonać badanie krwi i sprawdzić poziom hemoglobiny.

Sposoby na niskie ciśnienie

Niektórzy z nas całe życie mają niskie ciśnienie krwi i nie odczuwają w związku z tym żadnych dolegliwości. Inni jednak skarżą się na uciążliwe zawroty głowy, zmęczenie i senność, które potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niedociśnienie w ciąży, choć nie jest poważnym zagrożeniem, wymaga kontroli i przeciwdziałania. Jak radzić sobie z niskim ciśnieniem w ciąży? Jeśli czujesz się zmęczona i odczuwasz potrzebę snu, dużo odpoczywaj i śpij. Po obudzeniu się nie wstawaj gwałtownie z łóżka (unikaj nagłych zmian pozycji), lecz poleż jeszcze kilka minut, zrób rowerek. Staraj się nie przegrzewać organizmu (noś lekkie, przewiewne ubrania) i dużo pij – nawet ponad 2 litry dziennie. Wybieraj wodę mineralną i pij ją często małymi łykami. Zmień nieco styl odżywiania się – warto jeść mniej, ale częściej. Unikaj dusznych, nieprzewietrzonych pomieszczeń, w których łatwo może ci się zrobić słabo.

Niskiemu ciśnieniu krwi sprzyja siedzący tryb życia, dlatego gdy masz niskie ciśnienie w ciąży, staraj się jak najwięcej ruszać i gimnastykować – najlepiej na świeżym powietrzu. Możesz również zapisać się na basen lub uprawiać jogę. Regularny ruch podnosi ciśnienie krwi, wzmacnia mięśnie i modeluje sylwetkę. Unikaj również długotrwałego stania albo leżenia. Jeśli niskie ciśnienie w ciąży jest wywołane gromadzeniem się krwi w nogach, lekarz może zalecić noszenie specjalnych pończoch uciskowych i siedzenie z nogą założoną na nogę. W niektórych przypadkach zalecane jest również zwiększenie dziennego spożycia soli, która podnosi ciśnienie tętnicze.

Jakie domowe sposoby można stosować na niskie ciśnienie w ciąży? Jak podwyższyć za niskie ciśnienie tętnicze? Sprawdzony i bezpieczny sposób na niedociśnienie w ciąży to prysznic na przemian ciepłą i zimną wodą, który stymuluje przepływ krwi. Inną metodą jest układanie się do snu na boku (nie na plecach) z głową kilkanaście centymetrów wyżej niż reszta ciała. W ostateczności można również sięgnąć po napoje z kofeiną. Słaba kawa w niewielkich ilościach (jedna dziennie) nie jest szkodliwa dla dziecka, a skutecznie obkurcza naczynia krwionośne i zwiększa ciśnienie tętnicze.

Jak jeszcze podnieść poziom ciśnienia krwi?
• Pij ziołowe herbaty (unikaj herbaty z szałwii, która hamuje pracę nerek).
• Na pół godziny przed jedzeniem pij sok z czereśni lub z marchwi.
• Jedz dużo surowych warzyw i owoców.
• Dużo spaceruj na świeżym powietrzu.
• Do kąpieli dodaj kilka kropel olejku rozmarynowego.

Jeśli niskie ciśnienie krwi w ciąży sprzężone jest z inną chorobą, konieczne może być leczenie farmakologiczne ustalone przez lekarza.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKapitan Nauka. SuperQuiz Piłka Nożna - recenzja
Następny artykułKim jestem? – recenzja
Matka dueciku i żona. Niedoczas to moje drugie imię; ale to mój naturalny tryb życia, kiedy dużo się dzieje. Gdy kiedyś będę miała dużo czasu... spędzę go m.in. na górskich szlakach.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ